AIR SPORT- Producent technologii wysokościowej AIR ZONE – jak to powstało? [Wywiad ExuMag]

Zapraszamy do lektury wywiadu Kamila Jabłczyńskiego z www.exumag.com z Tomaszem Koprowskim – General Managerem AIR SPORT. Jak powstało centrum wysokościowe AIR ZONE? Czy trening w warunkach zdrowej hipoksji będzie w Polsce takim samym trendem jak w innych krajach? Poniżej przedstawiamy fragmenty z tej rozmowy.

Kamil Jabłczyński: jak w ogóle powstał Air Zone? Pomysł zrodziło doświadczenie naukowe czy raczej treningowe? A może każde po trochu?

Tomasz Koprowski: Tu po raz kolejny sprawdziło się powiedzenie: potrzeba matką wynalazku. Nasz zespół złożony jest z ludzi sportu i nauki, którzy czynnie uprawiali różne dyscypliny sportów wyczynowych. Wiedzieliśmy, że trening wysokościowy od lat stanowił podstawę przygotowań w sportach wytrzymałościowych takich jak biegi i kolarstwo. W dobie pandemii, ale również przed nią, wyjazdy w wysokie góry stanowiły wyzwanie logistyczne i wiązały się z wysokimi kosztami. Postanowiliśmy więc wziąć sprawy w swoje ręce i sprawić, aby coś, co było zarezerwowane dla wybranych, stało się dostępne dla każdego.

Jakie są ambicje rozwoju marki? Właśnie współpraca z zawodowcami, rehabilitacje, czy z czasem przejście do świadomości jak największej liczby osób i nierozróżnianie takich grup?

Długofalowym celem jest upowszechnienie walorów zdrowej hipoksji oraz infrastruktury do niej na terenie całego kraju. Tym samym popularyzacja treningów wysokościowych oraz rehabilitacji/fizjoterapii w warunkach zdrowej hipoksji. Jako producent dostarczyliśmy technologię do Centralnego Ośrodku Sportu w Zakopanem oraz Instytutu Sportu Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Obecnie realizujemy inwestycje dla COS w Spale, Cetniewie i Wałczu.

Planujemy inwestować również w edukację poszczególnych grup społecznych, aby wykorzystanie zdrowej hipoksji było znane tym, którzy mogą korzystać z jej dobrodziejstw. Mam tu na myśli oczywiście kluby sportowe, ale również kliniki zdrowia, uzdrowiska i sanatoria, fizjoterapeutów. Będziemy edukować grupy trenerów personalnych oraz realizować kursy i szkolenia.

Całość rozmowy dostępna jest tu >>WYWIAD EXUMAG & AIR SPORT<<


AIR ZONE by AIR SPORT SP ZOO, to Opracowany przez polskich naukowców i inżynierów system w formie stałych pomieszczeń, mobilnych przestrzeni, kapsuł oraz namiotów, w których dochodzi do modyfikacji powietrza atmosferycznego poprzez obniżenie lub podwyższenie stężenia tlenu. Pozwala to na stworzenie specyficznych warunków hipoksji (warunki wysokogórskie) lub hiperoksji normo barycznej.

Technologia pozwala na kontrolę i regulację temperatury oraz wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia, nawet w bardzo skrajnych zakresach. Innowacyjne rozwiązania technologiczne, pozwalają̨ zaadoptować zarówno, małe przestrzenie, jak i duże hale oraz pojedyncze urządzenia sportowe.