Śnieżne szaleństwo? Miłośnicy nart lubią podejmować wyzwania i wyjeżdżają w naprawdę wysokie góry. Azja, Ameryka Południowa i Północna, Afryka, Europa – wszędzie można znaleźć wymarzone warunki do zdobywania szczytów i jazdy na nartach. Jednak wybierając się na wysokość już powyżej 2500 m n.p. m. możemy się mierzyć z chorobą wysokościową. Jak się do tego przygotować, by nie tracić czasu na walkę z objawami? Odpowiedzią jest wcześniejsze przygotowanie w warunkach hipoksji, które można przeprowadzić od niedawna w wielu miejscach Polsce. Aklimatyzacja umożliwi stopniową adaptację do przebywania w warunkach wysokogórskich.

Choroba wysokościowa – jakie są jej objawy?

Nazywana również chorobą wysokogórską może mieć łagodny lub ostry przebieg. Jej przyczyną jest obniżenie ciśnienia parcjalnego tlenu. Wkraczając w obszar powyżej 2500 metrów, jesteśmy narażeni na takie objawy, jak ból głowy, nudności, zaburzenia snu czy brak apetytu. Na dużych wysokościach może dojść do tego ostry kaszel, a nawet duszności (Simancas-Racines D, Arevalo-Rodriguez I, Osorio D, Franco JVA, Xu Y, Hidalgo R. 2018). Choroby wysokościowej lepiej nie lekceważyć, w skrajnych przypadkach może stać się przyczyną śmierci. Na objawy choroby narażeni są nie tylko alpiniści, ale również turyści, którzy chcą skorzystać w sezonie z uroków górskich atrakcji. 

Trening hipoksyczny nie tylko w sporcie. Jakie daje korzyści?

Na całym świecie trening wysokościowy stał się dla profesjonalnych sportowców standardem. W celu poprawy swojej zdolności i wyników, mistrzowie różnych dziedzin trenują w warunkach sztucznej hipoksji, a więc w przestrzeni z niedoborem tlenu. Jednak ta metoda jest też rozwiązaniem dla wszystkich, którzy wybierają się na narty lub planują wspinaczkę. Aklimatyzacja w symulacji wysokogórskiej pozwoli zredukować przykre objawy by móc od początku wyjazdu wykorzystać aktywnie każdy dzień. Pozostaje czysta przyjemność ze sportu! 

Dlaczego przebywanie w kontrolowanej hipoksji daje rezultaty?

Powodów jest wiele. Trening i przebywanie w warunkach hipoksji poprawia wydolność tlenową nawet o 5-10%. Poprawia się pojemność tlenowa krwi, wzrasta pojemność minutowa serca. Następuje również poprawa wydolności beztlenowej. Trening w warunkach hipoksji (Millet i Jornet 2019) oraz stopniowe zwiększanie wysokości w celu adaptacji do warunków wysokogórskich nie tylko może ochronić zdrowie i życie, ale również da poczucie komfortu. Mówiąc najprościej: przyjeżdżając na miejsce, będziecie już w pełni przystosowani do panujących warunków. A aktywny trening poprawi dodatkowo waszą kondycję i formę. Nie będziecie musieli walczyć z takimi reakcjami organizmu, jak ból głowy czy poczucie rozbicia. Wykorzystacie pobyt w wysokich górach maksymalnie!

Jak przygotować się na wyprawę wysokogórską w warunkach kontrolowanej hipoksji?

Technologia hipoksyczna AirZone dostępna jest w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem i Spale. Z początkiem 2022 roku, dostępna będzie również w Wałczu i w Cetniewie oraz w naszej nowej siedzibie – w Raszynie pod Warszawą. Do waszej dyspozycji oddamy w pełni wyposażone sale treningowe oraz pokoje hotelowe – sypialne, w których zastosowana jest technologia hipoksji, a więc tak zwany „efekt gór”. W trakcie wykonywania protokołów treningowych, organizm będzie poddany większemu stresowi, ze względu na warunki kontrolowanego niedotlenienia. Tym samym ruszy proces aklimatyzacji, bo będziecie przebywać w klimacie symulującym pobyt w wysokich górach. Adaptacja będzie możliwa zgodnie z protokołem Live High – Train Low (LHTL) lub Intermittent Hypoxic Training (IHT). Realizację dostosujecie do swoich potrzeb: być może postawicie na bieżnię lub trening siłowy, a może po prostu będziecie przebywać w pokojach sypialnych z hipoksją. 

Pierwsze centrum AirZone powstało w Warszawie (kompleks Adgar Park West) Uwaga: już po nowym roku pojawi się nowa lokalizacja z nową ofertą, w której pojawi się również pomieszczenie hiperbaryczne.

Źródła:

  • Millet G. P., Debevec T., Brocherie F., Malatesta D., Girard O., 2016. Therapeutic use of exercising in hypoxia: promises and limitations. Front. Physiol. 7, doi:10.3389/fphys.2016.00224.
  • Simancas-Racines D, Arevalo-Rodriguez I, Osorio D, Franco JVA, Xu Y, Hidalgo R. 2018. Interventions for treating acute high altitude illness. Cochrane Database of Systematic Reviews 2018, Issue 6. Art. No.: CD009567. DOI: 10.1002/14651858.CD009567.pub2. 

Technologia AirZone nagrodzona przez świat sportu i biznesu. Nagroda DEMES w kategorii Nowe Technologie w Sporcie.