Centralny Ośrodek Sportu (COS) jest podmiotem wyspecjalizowanym w szkoleniu sportowym kadry olimpijskiej i narodowej, zarówno seniorów, jak i juniorów. Posiada sześć Ośrodków Przygotowań Olimpijskich: w Spale, Władysławowie, Giżycku, Wałczu, Szczyrku i Zakopanem.

Podstawowym zadaniem COS jest zapewnienie warunków dla szkolenia sportowego prowadzonego przez polskie związki sportowe i inne podmioty zajmujące się kulturą fizyczną, w tym przede wszystkim do tworzenia warunków odpowiednich dla przygotowywania kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach Europy oraz mistrzostwach świata.

Na terenie internatu sportowego Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem dostępnych jest 20 pokoi noclegowych z instalacją hipoksji, zapewniającą imitację warunków odpowiadających zadanej wysokości. Część miejsc została przystosowana pod kątem osób niepełnosprawnych. 

Z hipoksją zamontowaną w technologii AirZone w pokojach ściśle wiąże się salka treningowa. Stanowi w pełni komfortową przestrzeń do profesjonalnego odbywania treningu i realizowania ćwiczeń siłowych oraz wydolnościowych w warunkach wysokogórskich.

Inwestycja ta umożliwia optymalizację procesu treningowego dla wszystkich grup sportowych przybywających do Ośrodka – zarówno pod kątem sportu wyczynowego, jak również rekreacji. 

Montaż nowoczesnej instalacji hipoksji w COS-OPO w Zakopanem dofinansowany został ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu, udzielonych przez Ministerstwo Sportu.